Ročník: 1972

Město: Jevíčko

Pozice: Manažer

Zájmy: Rodina, sport

Motto: „Všechno štěstí závisí na odvaze a na práci.“  


David Zapletal byl nedávno ve společnosti Prosperity Financial Services povýšen na pozici Manažera. Být spokojený, zdravý a mít šťastnou rodinu. To jsou jeho základní životní pilíře. Při práci vyznává hodnoty jako pokora, vytrvalost, důvěra a zodpovědnost.

Proč jste se rozhodl stát finančním poradcem?

S myšlenkou začít podnikat jsem si pohrával již několik let. Chtěl jsem vědět, jestli dokážu nést odpovědnost sám za sebe.  V zaměstnání jen čekáte, jaký úkol dostanete, a když ho splníte dobře, za odměnu dostanete víc práce. Finanční poradenství to bylo proto, že jsem byl již asi dva roky sám klientem a systém práce mě nadchnul. Když jsme si stavěli dům a řešili jsme financování, získal jsem při tom spoustu informací, které jsem předával dál třeba kolegům v práci a hodně mě to zajímalo. Takže FP byla nakonec „jasná volba“ (úsměv).

Co na to Vaše okolí? Setkal jste se s typickými negativními reakcemi?

Kupodivu ani ne. Jsem už velkej kluk 197 cm a 100 kg (úsměv). Ale musím říct, že rodina mě opravdu v mém rozhodnutí podporovala.

Vzpomenete si, jaké byly začátky Vaší kariéry?

No tak na to určitě nezapomenu, i když je to teprve, nebo už pět let (úsměv). Nebylo to tak úplně jednoduché, jak jsem si možná představoval. Než překonáte počáteční nedůvěru okolí, trvá to. Proto jsem oslovoval i klienty, ke kterým jsem neměl žádný vztah, a ono to fungovalo. A ti známí později přišli také.

Jak vypadala Vaše cesta do současné pozice?

Přiznám se, že ač pracuji v systémové firmě, dlouho jsem si cestu šlapal sám. Byl jsem na pozici Samostatného poradce. Ale samozřejmě jsem si uvědomoval, že den má jen 24 hodin, a pokud se chci posunout, musím se naučit předávat své kompetence dál. Překonat ten pocit, že nikdo to neudělá stejně dobře jako já. Těch důležitých rozhodnutí bylo několik. S kolegyní Michaelou Novotnou otevřít vlastní pobočku v Jevíčku, zaměstnat vlastní asistentku, to byly kroky, které mě hodně posunuly. Postup na pozici Manažera je ale zásluha celého týmu, proto bych chtěl poděkovat zejména Veronice Kubové za její přístup.

Máte zásady, kterými se při své práci řídíte?

Věřím, že co člověk dává, to i dostává. Snažím se mít se všemi klienty i spolupracovníky naprosto důvěryhodný vztah. Finance jsou hodně intimní téma a naše práce proto vyžaduje tu nejvyšší míru zodpovědnosti.

Při Vaší práci je velmi důležitý výběr spolupracovníků. Jak je tomu u Vás?

Souhlasím, že je to velmi důležité, ať už působíte v jakémkoliv oboru. Ve financích, a ještě k tomu na malém městě, je to důležité dvojnásob. Nemůžeme si dovolit hazardovat s důvěrou klientů. Proto ať se jedná o asistentku nebo spolupracovníky, musíme být nejen spolupracovníky, ale i přáteli. Věřím, že se nám to daří.

Jak vypadá Váš typický pracovní den?

Tak pokud nejsou zrovna prázdniny (úsměv), vypravím děti do školy. Po osmé jsem v kanceláři a začínám většinou rozhovorem s asistentkou o úkolech na tento den. Pokračuji vyřizováním mailů a připravuji si podklady pro klienty. Ale také porada se spolupracovníky, setkání s klienty, komunikace s finančními institucemi, školení. Někdy se vracím domů zároveň s dětmi, někdy až večer. Práce je to různorodá, a žádný den není stejný. Naštěstí (úsměv).

Co osobní život a volný čas?

Vztahy, práce, zdraví, peníze, to všechno musí být v ekologii. Snažím se, aby tomu tak bylo.

Žijeme v rodinném domě s velkou zahradou a jsme tam moc spokojeni. Takže volný čas většinou trávíme společně s rodinou.

Co Vás baví a při jakých činnostech se nejlépe odreagujete?

Pro mě je největší odpočinek jen tak sedět na zahradě a pozorovat západ slunce. Nebo při sečení trávy, ale od té doby, co máme traktůrek, už mě k tomu děti moc nepustí (úsměv). Dobře si vyčistím hlavu třeba, když si jdeme večer zaběhat. Jezdíme na kole. Kousek od domu máme lyžařský vlek, takže v zimě hodně lyžujeme. Nedávno jsme si udělali výšlap z domu na Praděd, nonstop 80 kilometrů, to byl taky docela silný zážitek.

Jaký je Váš sen? Ať už osobní nebo pracovní.

Nějaký sen ani nemám. Prostě být spokojený, zdravý, mít šťastnou rodinu. To ostatní jsou jen cíle a o ty už se postarám (úsměv).

Máte svůj recept na úspěch?

Pokora a vytrvalost. Neustále na sobě pracovat a vzdělávat se, to jsou, myslím si, nejdůležitější vlastnosti, pokud chcete uspět v jakémkoliv oboru.

Co je pro Vás nejdůležitější ve společnosti Prosperity?

Na společnosti Prosperity si cením jasné vize, směru, kterým chce jít. A věřím, že naše cesta bude ještě dlouho společná.