Když jedete na dovolenou, máte dopředu zjištěnou cestu, abyste trefili do cíle? Víte, že pojedete autem, jak dlouho, kde budete bydlet a často i jaké památky navštívíte. Máte takhle prozíravě naplánované i vaše finance a finanční cíle? Z naší zkušenosti víme, že málokdo má sestavený finanční plán, který mu udává směr a pomáhá dosahovat vysněných věcí a zážitků.

Nehledejte v tom žádnou vědu. Finanční plán je o tom, že si uvědomíte, jaké máte cíle, sepíšete si je a shromáždíte si na něj peníze. Jednoduché, že? Každý člověk má několik cílů, tudíž váš finanční plán bude pestrý.

Představme si, že chceme šetřit na auto, a tak si odkládáme do obálky peníze. Také chceme jet na dovolenou. Vezmeme další obálku a napíšeme si na ní dovolená. A nesmíme zapomenout na obálku pro hezký důchod. V moderní době však obálky vystřídaly různé účty a finanční produkty. Tudíž na auto nebo dovolenou budeme peníze odkládat na spořicí účet. Kdežto na důchod vložíme naše finance do akciového fondu.

Jak si vytvořit finanční plán krok za krokem

V jednom máte jasno. Chcete si vytvořit finanční plán, neživořit od výplaty k výplatě a toužíte mít jasno ve svých financích. Správný první krok. A nyní ten další – vytvoření tabulky.

 

*Tabulka slouží jako příklad pro lepší pochopení problematiky finančního plánování.

  1. Krok – jaké máte cíle?

Do tabulky si napište své cíle a kdy je chcete splnit. Také si zapište, kolik peněz budete na splnění cílů potřebovat.

  1. Krok – co můžete odložit na cíle nyní?

Spočítejte si, kolik financí nyní máte k dispozici. Některé finance můžete vložit jednorázově na splnění cíle a další můžete dávat stranou pravidelně. Pozor, ale, abyste si nezapomněli ponechat finance na železnou rezervu!

  1. Krok – kolik peněz mohu pravidelně posílat?

Rozhodněte se, kolik financí chcete každý měsíc odkládat na jednotlivé cíle. Žádný cíl nenechte bez částky. Dopadne to tak, že budete cíle odkládat, a nakonec si jej nikdy nesplníte.

  1. Krok – kam budu peníze posílat?

Poslední krok pravděpodobně nezvládnete jen tak bez pomoci finančního poradce. Je třeba rozhodnout, jaké finanční produkty nebo účty vybrat, abyste si cíle skutečně splnili.

Jaké finanční produkty vybrat?

Je potřeba říci, že není možné vybírat nejprve finanční produkty a poté řešit, kolik peněz, na jak dlouho a na jaké cíle. Bývá to mnohdy první chyba, které se lidé bez finančního poradce dopouští.

Detail tedy řešíme, až víme celkový obrázek, tedy jaké máme konkrétní cíle a k nim přiřazené částky i dobu spoření. Představte si, že máte 100 000 Kč, které chcete využít jako železnou rezervu pro případ, kdyby bylo potřeba něco nečekaně zaplatit. V takovém případě nás bude zajímat spořicí účet nebo fondy peněžního trhu.

Pokud však chceme za 20 let našetřit 5 milionů korun na hezký důchod, je potřeba poohlédnout se po akciových fondech nebo třeba využít doplňkové penzijní spořen s dynamickou strategií.

Možností, jak dosáhnout svých cílů je celá řada. Abyste se v tom neutopili, promluvte si s finančním poradcem, který řeší finance každý den a má potřebný přehled a expertizu.

 

Finanční plán nás motivuje

Určitě se vám stalo, že jste si odkládali peníze na nějaký váš sen do obálky. Mohla to být obálka na dovolenou, novou kabelku, elegantní oblek nebo krásné hodinky. A kolikrát se vám za dobu odkládání peněz stalo, že jste k obálce přišli a vzali tam třeba 2 000 Kč, jelikož se vám nechtěly vybírat peníze v bankomatu nebo jste nutně potřebovali koupit novou hru na Nintendo?

Pokud máme jasně stanovené cíle a máme každý měsíc nastavené trvalé příkazy na posílání peněz právě na tyto cíle, snížíme riziko takového jednání. Budeme mnohem více zvažovat, zda je pro nás důležitější jet na dovolenou nebo spořit na školné dětem.