Jméno a příjmení: David Ritschel

Rok narození: 1975

Město působení: Louny

Aktuální pozice: Samostatný poradce

Zájmy/hobby: fotbal, fitness, turistika, četba, rodina

Životní motto: „Žij dneškem, protože včerejšek už není a zítřek být nemusí.“ (Motto přebrané z východní filozofie od tibetských mnichů.)


  • Jak jste se dostal k práci finančního poradce pro Prosperity FS?

              Zcela náhodou přes mého osobního (rodinného) finančního poradce a v současné době nadřízeného Jana Vysloužila.

  • Jak dlouho se této práci věnujete?

             Práci finančního poradce se věnuji od podzimu r. 2020, kdy jsem dokončil certifikace. Při tom jsem byl stále zaměstnán na pozici obchodního zástupce v jedné společnosti. Full-time jsem začal pracovat v oblasti finančního poradenství ve spolupráci s Prosperity FS od 1.7. 2021.  

  • Vzpomenete si, jaké byly začátky Vaší kariéry?

              Tak to není tak dávno, jelikož moje kariéra v oblasti financích není ještě tak dlouhá. Začátky nebyly v některých situacích jednoduché, tak jako v každé nové profesi a činnosti, kterou děláte, tak i v běžném životě.

  • Co je pro Vás motivací se k práci každý den vracet?

             Samozřejmě to, že pokud bych se k této práci, která mě baví, nevracel každý den, tak bych strádal finančně. Finanční stránka ovšem není ale gró dané profese a jejího poslání. Kdyby to mělo být něco co má hloubku, tak samozřejmě to, že se jedná o smysluplnou činnost pro klienty.

  • Co Vám tato práce přináší ať už do osobního tak pracovního života?

            Zejména spoustu nových přátel, jak z oblasti spolupracovníků, kolegů, tak i z oblasti klientů. Dále získávám nové zkušenosti a vědomosti ve světě financí (pojištění, hypotéky, úvěry, penze, spoření, investice). Také mi tato práce přináší osobnostní a pracovní, resp. profesní rozvoj a zejména duševní uspokojení v případě dobře vykonané práce pro mé klienty.

  • V čem Vás tato činnost osobnonstně posunula?

           Určitě v oblasti podnikání, jelikož jsem za polovinou svého produktivního věku, než jsem začal dělat tuto práci, byl vždy v zaměstnaneckém poměru. Zjistil jsem, že podnikání je velmi osvobozující, což po dlouhé době v roli zaměstnance je docela dobré zjištění.  Dále mě posunula v myšlení a pohledu na věc, kterou se daná práce zabývá, kdy to ze mě dělá zase o něco vzdělanějšího člověka. 

  • Jak na Vaši práci reaguje okolí – rodina, přátelé?

              Rodina reaguje velmi pozitivně a fandí mi. Co se týče mých přátel, zejména těch blízkých, tak také, ale spíše bych řekl, že to neřeší. Z řad kamarádů, kteří jsou většinou ve středním věku a mají již něco za sebou a zažili i začátky finančního poradenství v ČR, tak jsou jejich reakce různorodé, někdy i negativní.

  • Máte zásady, kterými se při své práci řídíte?

            Samozřejmě. Jsem názoru, že každý člověk by měl mít nějaké své zásady, dle kterých by se měl řídit a to ať v osobním, nebo v pracovním životě. Jsou to zejména zodpovědnost, spolehlivost, dochvilnost a pokora. Takhle bych mohl udělat výčet dalších vlastností a zásad, které by měly být pro každého samozřejmostí v dnešním civilizovaném světě. Ještě bych podotknul, že je třeba být hlavně slušný člověk a mít charakter.

  • Když člověk dělá jednu práci stále dokola, dostane se do jistého stereotypu. Jak se se stereotypy vypořádáváte Vy?

             Vzhledem k tomu, že jsem pracoval mnoho let ve státní službě, tak již ke konci mého působení v daném sektoru jsem začal zjišťovat, že jsem právě ve světě stereotypu a nedovedl jsem si představit, že bych takto dále fungoval další roky. Proto jsme se rozhodl v roce 2019 z práce odejít.  Od té doby se snažím dělat vše pro to, abych se již do stereotypu nedostal. K tomu je třeba nacházet stále nové a nové výzvy, které vás nutí k tomu, abyste prostě konali.

  • Jaký je Váš životní sen?

              Nemám vyloženě hmotný životní sen. Mým životním snem je to, že až budu jednou ve stáří, za mnoho let rekapitulovat svůj život, tak abych si řekl, DOBŘE VYKONANÁ PRÁCE a nemusel se stydět za to, co jsem po celou dobu svého žití dělal.

  • Plníte si své sny? Jak?

  Snažím se plnit své sny. Někdy se mi to daří někdy je to těžší. Snažím se je si plnit tím, že  si za nimi cílevědomě jdu, i když cesta je někdy dlouhá a zdá se nekonečná.     

  • Jak trávíte svůj volný čas?

  Většinou se svojí rodinou, jelikož rodina je můj život. Zejména pak v poslední době s manželkou, kdy děti nám postupně "odlétají z hnízda".  Také samozřejmě se svými přáteli a kamarády, jelikož jsem sportovně i společensky založený člověk. 

  • Máte svůj recept na úspěch?

              Není jeden recept na úspěch. Každý má svůj individuální recept. Věřím tomu, že úspěch se dostaví, pokud se držíte těch správných zásad.

  • Proč jste si vybral právě takové motto? Čím Vás motivuje?

              Prostě mě napadlo. Třeba právě toto motto mě motivuje tím, jednoduše žít život naplno, protože jsme tady jenom na návštěvě a nikdy nevíme, kdy naše návštěva skončí. Je mnoho podobných motivujích výroků, zejména v Prosperity, kde je velmi motivující prostředí ať už při poradách, meetinzích nebo sumitech.

  • Co pro Vás znamená společnost Prosperity FS a v čem je jedinečná?

              Společnost Prosperity FS pro mě znamená spoustu pozitivních věcí, ale zejména pro mě nově objevená příležitost v další etapě mého života.

  • Co byste vzkázal svým profesně mladším kolegům?

            Je potřeba vnímat a být poslušný vůči svým nadřízeným a mentorům, kteří to s nimi myslí dobře a jejich rady v oblasti finančního poradenství je posouvají vpřed a výš, jak v osobním, tak v pracovním životě. A hlavně to, že největší talent, (vlastnost)  to co vás nikdy nezklame, je vaše vůle a odhodlání. Toho se držte, na to myslete a vždy si to každé ráno připomínejte a pracujte na jejich přítomnosti,  ať už v této branži nebo i v případě, kdy budete dělat něco jiného.