Jméno a příjmení: David Černý, PFP

Rok narození: 2003

Město působení: Karlovy Vary/Chomutov

Aktuální pozice: Manažer

Zájmy/hobby: Kickbox, business, osobní a týmový rozvoj

Životní motto:  Sky is the limit.


V krátkosti informace o Vašem kariérním postupu:

  • Co vás motivovalo stát se finančním poradcem a proč jste si vybral/a právě Prosperity?

Pamatuji si, že jsem ještě rok před začátkem ve financích seděl s jiným poradcem, který dělal v nejmenované společnosti a hned jsem mu říkal, že by mě ta práce hrozně bavila. Každopádně můj start ve financích začal hodně spontánně. Hrál jsem hokej v Chomutově a po nedohodě s klubem jsem přestoupil do Děčína a hned, jak jsem přijížděl, tak jsem před zimním stadionem zahlédl modré BMW M4 a byl jsem z toho hodně vykolejený. To auto je od mala můj sen. Následně jsem zjistil, komu auto patří – Lukáši Lavingerovi. S Lukym jsme se začali dost bavit. Hodně jsme si sedli, ať již to byl mindset, nebo celkový život. A jednoho dne jsem ho požádal, jestli by pro mě neměl nějakou brigádu, tak mě pozval na kancelář a tam se zrodil můj začátek ve financích. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mé kariéře.

  • Můžete popsat jednu z Vašich největších profesních výzev a jak jste ji překonal/a?

Moje profesní výzva byla jednoznačně na začátku roku, kdy jsem byl pozván mým zemským ředitelem na vykopávací meeting celé jeho struktury, kde jsem prezentoval svou cestu před více než stovkou lidí. Dále o pár dní později jsem dostal pozvánku od samotného majitele Prosperity, pana Ladislava Přibyla, který mě pozval na jeho poradu do Brna – a to bylo pro mě ještě o level dál, vzhledem k tomu, že jsem tam znal pouze lidi, skrze sociální sítě a nikoho osobně a taktéž jsem tam prezentoval svou cestu před více než stovkou lidí. Za toto chci, jak Martinovi, tak i Láďovi moc poděkovat, vytvořili mi zážitek, na který do konce života nezapomenu. Doufám, že tuto příležitost jednoho dne dostanu i na největší firemní akci roku.

  • Jak se vyvíjel Váš přístup k práci a jaké důležité lekce jste si z toho odnesl/a?

Můj přístup se vyvíjel neustálým drilem, první měsíce byly dost podprůměrné, byl jsem člověk, který vždy měl svou hlavu a nikdy neposlouchal ostatní, ale uvědomil jsem si spoustu věcí a začal jsem poslouchat a dávat si rady od lidí, kteří jsou úspěšní. V únoru 2024 jsem měl svůj historicky nejnižší výsledek a tento měsíc byl pro mě nejvíce zlomový, řekl jsem si, že se už nic takového nestane a taktéž zatím nestalo.

  • Jakým způsobem Vám naše společnost pomohla ve Vašem profesním růstu a v čem podle Vás vynikáme oproti konkurenci?

Samozřejmě, než jsem tu začal – zjišťoval jsem si o vícero finančních firmách, ale Prosperity jsem zvolil skoro bez váhání. Firma mě neuvěřitelně posunula, jak po byznysové stránce, tak i po lidské a díky Prosperity jsem dnes schopen kvalitně řídit tým a pomáhat klientům na té nejvyšší úrovni. Oproti konkurenci je tu spoustu rozdílů – od prvního meetingu se zde v Prosperity apeluje hlavně na kvalitu a poctivost, s čímž se na 100 % ztotožňuji. Také vím, jak u konkurence chodí vzdělání. Například u nás v Prosperity je nutné mít zkoušky od ČNB a většina lidí je má do dvou, až třech měsíců a bohužel mám známého v konkurenci, který je v oboru už dva roky, a ještě je nemá hotové. V Prosperity je vzdělání na té nejvyšší úrovni. Je to shromáždění těch nejlepších a nejdůležitějších informací např. začíná se tzv. VA (Vstupní akademie), kde se nováček dozví základy o našich službách, kde ho následně čeká certifikace Vstupní akademie – kde člověk, aby prošel, tak musí projít nejdříve testem, následně telefonickou zkouškou a potom ústní a aby to člověk splnil, tak už o té práci musí vědět, tím pádem se velmi omezuje pro případnou nekvalitní práci u klienta. Dále tam je rozvoj, který je už pokročilejší. Poradenská akademie, kterou když člověk splní, tak už doopravdy o finančním poradenství ví hodně. Následuje Manažerské vzdělání, kde se učí, jak vést lidi a tyto všechna vzdělání jsou v Prosperity povinná pro růst v kariéře, což se mi líbí asi nejvíce.

  • Jaké klíčové vlastnosti by podle Vás měl mít úspěšný finanční poradce?

Kvalitní finanční poradce by se rozhodně měl neustále vzdělávat a svou práci nedělat pouze za účelem peněz, ale jít klientovi doopravdy pomoct. Měl by rozhodně znát, co se děje momentálně na trhu. Zajistit klientovi finanční rezervu na 3 – 6 měsíců výdajů, ochránit jeho příjem, kdyby se cokoliv stalo, ať jeho příjem nikdy nepoklesne, ať se stane, co se stane, měl by ušetřit klientovy peníze všude, kde se dá, a hlavně klientovi zajistit soukromou rentu, aby se nemusel spoléhat na stát. S klientem by se měl každý rok, či dva scházet a aktualizovat jeho finanční stav.

  • Čím se Váš přístup k práci liší od ostatních v oboru a jak to ovlivňuje Vaše pracovní výsledky?

Nechci se úplně porovnávat s ostatními, každý má svoje plus a mínus. Ale myslím si, že tvrdou dřinou, neustálým odříkání a disciplínou a taky, že o práci vždy a všude mluvím + jsem hodně aktivní na sociálních sítích. Jdu si za tím každý den a nezastavuji, ať se daří, či nedaří. Ovlivňuje to mé výsledky – hodně věřím v boha a vím, že tímto vše, co pro to dělám, tak dávám signály nahoru a potom se mi to vrací. Vždy jsem se snažil odlišovat, ať to byl hokej, ve kterém jsem už od svých tří let makal jako blázen anebo je to finanční poradenství – tvrdá dřina vždy vše porazí.

  • Jak vypadá Váš typický pracovní den? Setkáváte se někdy v Prosperity se stereotypem?

Můj typický pracovní den vypadá tak, že ráno v 7:45 budíček – v klidu se nasnídám a nejpozději na devátou hodinu jsem v kanceláři, kde mám většinou schůzky anebo meetingy, ale moc volného mě nezastihnete. Také jsme s kluky otevřeli zatím menší kancelář v Chomutově, takže často to jezdím kontrolovat i tam, kde se tento rok chystáme otevřít novou kancelář. Každý den mám nastaveno, že musím udělat další krok a zase se posunout, takže se snažím a makám na tom, aby můj den byl co nejvíce přínosný a co nejvíce efektivní. Večer jdu už jen rituálně cvičit a doma si většinou čtu, koukám na Vaška Tomance (tímto ho zdravím), anebo se snažím vymyslet, jak bych to mohl posunout ještě výš. Samozřejmě jsem v kontaktu se spoustu lidmi z firmy, beru to, jako jeden veliký tým plný úžasných lidí. Zatím všechny lidi, které jsem potkal, mi sedli, ale osobně se vídám hodně s kluky z Ústí, vzhledem k tomu, že tam často jezdíme s týmem na meetingy.

  • Co vás nejvíce překvapilo nebo nadchlo na kultuře společnosti Prosperity?

Asi úplně všechno, byl to fakt luxus, který jsme si s týmem maximálně užili – obrovská pochvala pro Ladislava Přibyla, Adama Füricha, Filipa Jareše a celému týmu Prosperity.

  • Jak rádi trávíte svůj volný čas a co Vám to přináší?

Svůj volný čas trávím většinou v kanceláři, na schůzkách, nebo ve fitku, či na kickboxu, kde tak či tak pracuji a vytvářím si nové klienty, či spolupracovníky.

Samozřejmě sem tam zajdu i s mojí partou kamarádů na večeře, ale práci fakt miluji. Stal se ze mě workoholik, který miluje to, co dělá.

  • Jakým způsobem si udržujete rovnováhu mezi profesním rozvojem a osobním životem?

Popravdě jsem to vůbec neřešil, až teď jsem to začal řešit před pár týdny, protože už si to tělo hodně vyžadovalo. Zjistil jsem, že odbočení hlavy od byznysu je prostě potřeba, tak se teď snažím meditovat, chodit více na kickbox a do fitka, kde ta hlava přece jen odbočí. V tomhle směru jsem se teď hodně posunul, díky Michalovi Doležalovi a Lukášovi Lavingerovi. Snažím se zkrátka více odpočívat, ale je to pro mě hodně těžké.

  • Jak Vám naše společnost pomohla dosáhnout Vašich cílů a jakých dlouhodobých cílů chcete ve finančním poradenství dosáhnout?

Tak rodina mi úplně ze začátku, a i do nedávna nevěřila, ale podporovali mě (konkrétně máma s tátou a dědou.) Můj brácha mi vůbec nevěřil, ale dnes už se mi omluvil a na cestě mě taky maximálně podporuje, dnes už mají ve mně všichni důvěru a mých služeb samozřejmě využívají na maximum, to samé kamarádi. Ale přece jen mě znali a všichni věděli, že když do něčeho jdu, tak do toho vždy skočím po hlavě. Ale jsem jim velice vděčný – nebudu jmenovat, protože oni ví.

Rozhodně chci v Karlových Varech otevřít takovou kancelář, jaká je třeba v Brně, už vím o prostoru, teď už to jen zrealizovat. Také rozhodně chci udělat finančnímu poradenství úplně jinou vizitku, než která je teď, a to myslím, že se mi zatím daří, vybudovat velkou kancelář v Chomutově a také i v Plzni a vybudovat ZEMSKÉ ŘEDITELSTVÍ DAVIDA ČERNÉHO, kde budu mít skvělou partu poctivých a ambiciózních lidí.

  • Co byste doporučil/a kandidátům, kteří zvažují kariéru v Prosperity, na základě svých zkušeností?

Tak rozhodně bych jim na nabídku doporučil kývnout, Prosperity mi dala časovou nezávislost a otevřela mi bránu do business světa. Mohl bych tady napsat sloh o tom, co mi vše dala. Člověk zde může začít podnikat skoro s nulovým kapitálem, vybudovat si svůj tým lidí, který potom vede, pomáhat lidem, a hlavně člověk bude dělat něco, co ho baví, a to je nejvíce. Když jsem zde začínal o finančním poradenství jsem věděl asi jako o čínském jazyce – vůbec nic. Vše jsem se ale naučil. Takže rozhodně, ať se nebojí toho, že o tom nebude vědět nic.

  • Co byste vzkázal/a svým profesně mladším kolegům?

Vzkázal bych, že jsou mladí a že nemají, co ztratit, ať si jdou za svými sny a že když si budou procházet peklem, ať nezastavují. My mladí jsme budoucnost finančního poradenského světa! A také, ať se mi kdykoliv a s čímkoliv ozve a rád jim s čímkoliv pomůžu, to platí i pro starší vrstvu.